2013 Presentations

TUESDAY, APRIL 9

9:00 am – 10:00 am
Keynote Speaker: Metal Prices, Currencies and Global Growth Outlook for 2013-14
Patricia Mohr
Vice President, Economics and Commodity Market Specialist, Scotiabank, Toronto

CONNECTING TO OUR FUTURE
Session Chairs: Paul Budkewitsch (AANDC) and Alia Bigio (AANDC)

10:30 am – 10:50 am
Nunavut Exploration Overview
Matthew Senkow
District Geologist, Aboriginal Affairs and Northern Development Canada

10:50 am – 11:10 am
Update on the Committee Bay Project
Simeon Robinson
Project Manager, North Country Gold Corp.

11:10 am – 11:30 am
2012 Canada-Nunavut Geoscience Office Summary of Activities
David Mate
Chief Geologist, Canada-Nunavut Geoscience Office

11:30 am – 11:50 am
Chidliak Project Update
Brooke Clements
President, Peregrine Diamonds Ltd.
Tom Peregoodoff
Executive Vice President, New Business Development, Peregrine Diamonds Ltd.

11:50 am – 12:10 pm
Regional Bedrock Mapping and Implications for Mineral Exploration on Hall Peninsula, Baffin Island
Diane Skipton
Ph.D. Student, Department of Earth Sciences, Univ. of Ottawa

1:30 pm – 1:50 pm
Geology and Mineral Deposits in Greenland
Christian Knudsen
Senior Research Geologist, Geological Survey of Denmark and Greenland (GEUS)

1:50 pm – 2:10 pm
Metamorphism, Deformation and Monazite Geochronology of Cumberland Peninsula, Baffin Island
Brett Hamilton
Ph.D. Student, Department of Geoscience, Univ. of Calgary

2:10 pm – 2:30 pm
Kiyuk Lake – Gold in Southern Nunavut
Adrian Fleming
President and Director, Prosperity Goldfields Corp.

2:30 pm – 2:50 pm
Geo-Mapping Frontiers: New Insights on Future Exploration Destinations in Mainland Nunavut
John Percival
GEM – Minerals Program Manager, Geological Survey of Canada

2:50 pm – 3:10 pm
Pistol Bay Project: A Newly Recognized Gold Trend within the Rankin-Ennadai Greenstone Belt
Dwayne Car
Vice President – Exploration, Northquest Ltd.

3:30 pm – 3:50 pm
The Evolution of the Lac 50 Trend Uranium Resource: Connecting the Past to the Future
Andrew Berry
Chief Operating Officer, Kivalliq Energy Corporation

3:50 pm – 4:10 pm
Glacial History and Dispersal Patterns North of Wager Bay
Charlie Jefferson
Leader, GEM Uranium Project, Geological Survey of Canada

4:10 pm – 4:30 pm
Turqavik & Aberdeen Projects: 2012 Exploration Update
Rebecca Hunter
Project Geologist, Cameco Corporation

4:30 pm – 4:50 pm
Surficial Geology and Geomorphology of Southern Hall Peninsula, Baffin Island
Tommy Tremblay
Quaternary Geologist, Canada-Nunavut Geoscience Office

ALLIES IN RESPONSIBLE DEVELOPMENT
Session Chairs: Chris Down (GN), Adam Chamberlain (BLG) and Tineka Simmons (CanNor NPMO)

10:30 am – 10:50 am
Kiggavik Geology
Yoann Richard
Geophysicist, AREVA Canada Resources Inc.

10:50 am – 11:10 am
Nunavut General Monitoring Program
Seth Reinhart
Manager, AANDC

11:10 am – 11:30 am
Mining Tax Law
Steve Suarez
Partner, BLG

11:30 am – 11:50 pm
Water Regulations Updates
Damien Côté
Executive Director, Nunavut Water Board

1:30 pm – 1:50 pm
NIRB’s New Public Guides: Initiation of Consultation on A Guide For Project Proponents, New Website, and Registry System
Aliza Weller
Manager of Communications, Nunavut Impact Review Board

1:50 pm – 2:10 pm
Exploration & Mining Contributions to Our Knowledge of Nunavut’s Prehistory
Julie Ross
Senior Archaeologist, Golder Associates Ltd.

2:10 pm – 2:30 pm
Nunavut Projects Management Office (NPMO) Updates
Matt Spence
Director-General, NPMO

2:30 pm – 2:50 pm
Update on the NUPPAA
Alain Grenier
A/Regional Director General, AANDC

2:50 pm – 3:10 pm
Mining and Exploration Requirements under the mine health and safety act and regulations
Peter Bengts
Chief Inspector of Mines, Workers’ Safety & Compensation Commission
Insurance requirements under the Workers Compensation Act
Lisa Clarke
Assessment Supervisor, Workers’ Safety & Compensation Commission

BUILDING BUSINESS NETWORKS: Business Engagement in the Mining Sector
Session Chairs: Robert Connelly (GN – EDT, Kivalliq) and Wendy Bolt (GN – EDT, Kitikmeot)

10:30 am – 10:50 am
Opening Remarks
Robert Connelly and Wendy Bolt
Government of Nunavut

10:50 am – 11:10 am
Pond Inlet: A Community Perspective on Business Opportunities & Challenges in Mining
Colin Saunders
Community Economic Development Officer, Pond Inlet

11:10 am – 11:30 am
Up for the Challenge: An Inuit Owned Business in Mining
Pujjuut Kusugak
President, Kusugaq Consulting

11:30 am – 12:00 pm
How Agnico-Eagle Mines Stimulates Nunavut’s Economy 
Denis Gourde
Corporate Director, Regulatory & External Affairs, Agnico-Eagle Mines Ltd.

1:30 pm – 1:50 pm
The Arviat Experience: Business and Training Development in Mining
Keith Collier
Community Economic Development Officer, Hamlet of Arviat

1:50 pm – 2:10 pm
Supplying Mines by Cat Train: A Short History
Norm Jackson
Director of Business Development, Kitnuna Corporation

2:10 pm – 2:30 pm
Let’s Talk Business: The NWT & Nunavut Chamber of Mines
Elizabeth Kingston
General Manager, NWT & Nunavut Chamber of Mines

2:30 pm – 3:00 pm
A Piece of the Pie – Inuit Business and Mining
John Main
Business Development Officer, Kitikmeot Inuit Association

3:30 pm – 3:50 pm
Creating Connections: Big & Small
Marg Epp
Executive Director, Kitikmeot Community Futures Incorporated

3:50 pm – 4:10 pm
Mineral Exploration & Mining: Big Business in Nunavut
François Picotte
Senior Economist, GN – EDT

 

THURSDAY, APRIL 11

WHERE THE PIECES COME TOGETHER: MAJOR PROJECTS
Session Chairs: Matt Senkow (AANDC), Peter Wollenberg (AREVA), and Dave Smith (Sabina)

8:30 am – 8:50 am
Mineral Resource Development in Canada: An Overview of Exploration and Advanced Projects
Arlene Drake
Senior Policy Analyst, Natural Resources Canada

8:50 am – 9:30 am
Progress at Meadowbank Mine
Dominique Girard & Krystel Mayrand
Mine Manager & HR Superintendent, Meadowbank, Agnico-Eagle Mines Ltd.
9:30 am – 9:50 am
Update on the Meliadine Project
James Jordan
Program General Manager, Meliadine, Agnico-Eagle Mines Limited

9:50 am – 10:10 am
Recent Structural Geology Investigations at Mary River: Implications for Economic Potential of High-grade Iron Deposits 
Ahoora Samiei
Principal Geologist, Baffinland Iron Mines Corporation

10:40 am – 11:00 am
The Izok Corridor Project: Update on Exploration
Trish Toole
Exploration Geologist, MMG Limited

11:00 am – 11:20 am
Advancement of the Back River Project
Matthew Pickard
Director, Environment & Community Relations, Sabina Gold & Silver Corp.

11:20 am – 11:40 am
Lupin Mine Project Update
Gordon Clarke

Vice President, Exploration, Elgin Mining Inc.

11:40 am– 12:00 pm
Exploring and Developing an Emerging Gold Camp: The Hope Bay Project
Catharine Farrow
CEO, TMAC Resources

12:00 pm – 12:20 pm
Hackett River – Advanced Exploration Project
Denis Hamel
Project Manager Hackett River, Xstrata Zinc Canada

INCLUSION’S THE KEY: Education and Training
Session Chair: Kevin Bussey, Qamutik Training and Consulting Inc.

8:30 am – 8:50 am
The Current State of Aboriginal Inclusion in Nunavut’s Mining Industry
Kevin Bussey
President, Qamutik Training and Consulting Inc.

8:50 am – 9:10 am
Aboriginal Inclusion – Return on Investment
Kelly Lendsay
President and CEO, Aboriginal Human Resource Council

9:10 am – 9:30 am
Aboriginal Inclusion – A Model
Clarence Brown
District Manager, EMCO Corporation

9:30 am – 9:50 am
The National Mining Program and Nunavut
Leslie Cuthbertson
Senior Director of Partnerships and Communications, Actua

9:50 am – 10:10 am
Inuit Learning and Development Pilot Project
Renée Hall
Manager, Human Resources, AANDC

THE ENERGY AND INFRASTRUCTURE CONNECTION
Session Chairs: Martin van Rooy (WSCC) and David Mate (CNGO)

10:40 am –11:00 am
BIPR: Updated Design and Next Phases
Denis Hamel
Project Manager Hackett River, Xstrata Zinc Canada

11:00 am – 11:20 am
The Ice Road to the Diamond Mines
Tim Tattrie
Winter Road Project Manager, Nuna Logistics

11:20 am – 11:40 am
Better Connections – Better Monitoring in Resource-Rich Regions: A Brokering Role for CHARS
Donald McLennan
Head – Monitoring Science, Canadian High Arctic Research Station (CHARS)

11:40 am – 12:00 pm
Diamond Drilling in Arctic Conditions: Permafrost Best Practices and Challenges
Alex Buchan
Director, NWT & Nunavut Chamber of Mines

1:30 pm – 1:50 pm
Diavik Wind Farm and Wind Power Generation
Grant Stewart
Sustaining Capital Projects Manager, Diavik

1:50 pm – 2:10 pm
The Nuclear Battery: A Safe Clean, Low Cost Energy Solution for the Mining Industry
Peter Lang
President and Director of Marketing, Dunedin Energy Systems Ltd.

2:10 pm – 2:30 pm
Satellite Infrastructure Options for Mine and Exploration Sites in the North
Justin de Vlieg
President and CEO, Infosat Communications

2:30 pm – 2:50 pm
Building Nunavut Together – Opportunities For Strategic Partnerships in Energy and Infrastructure Development in Nunavut
Stephen Kerr
Director of Engineering, Qilliq Energy Corporation

2:50 pm – 3:10 pm
JCU Canada Activities & Status of Nuclear Power in Japan
Tomio Hamai
Vice President, Exploration and Development, Japan-Canada Uranium Co. Ltd.

3:40 pm – 4:00 pm
Managing Asbestos at Meadowbank Division
Norm Ladouceur
Health and Safety Superintendent, Agnico-Eagle Mines Ltd.

4:00 pm – 4:20 pm
Technology and Tradition Working Together in the Arctic
Patrick Doyle
Partner, Arctic Response Coordination Centre

ENGAGING OUR COMMUNTIES
Session Chairs: Ronnie Suluk (GN – EDT, Arviat) and Gustavo Oliveira (GN – EDT, Iqaluit)

8:30 am – 8:50 am
Glacial History and Dispersal Patterns North of Wager Bay, Nunavut
Janet Campbell
Quaternary Geologist, Geological Survey of Canada

8:50 am – 9:10 am
Nunavut Socio-Economic Monitoring Committees: Overview and Engagement to Date
Gustavo Oliveira
Regional Socio-Economic Coordinator, GN – EDT

9:10 am – 9:30 am
Kiggavik Project: Community Engagement Practices
Barry McCallum
Manager, Nunavut Affairs, AREVA Canada Resources Inc.

9:30 am – 9:50 am
Inuit Engagement and Baffinland’s Mary River Project
Okalik Eegeesiak
President, Qikiqtani Inuit Association

9:50 am – 10:10 am
NPMO and the Community Readiness Program
Matthew Spence
Director General, NPMO

10:40 am – 11:00 am
Community Engagement and the Draft Nunavut Land Use Plan
Adrian Boyd
Director of Policy, Nunavut Planning Commission

11:00 am – 11:20 am
Taking the Long View – A Place for Mining Curriculum in Nunavut
Michelene Reiniger
Environmental Science Specialist, GN – Education

11:20 am – 11:40 am
Engaging Nunavut’s Youth Through Sports: Soccer4Hope in Arviat and Hoops4Hope in Baker Lake
Rick Gill
Canadian Director, Soccer4Hope

11:40 am – 12:00 pm
Nunavut Carving Stone Deposit Evaluation Program: Defining the Commodity of Soapstone on Behalf of Carvers, Communities and the Art Industry
Mike Beauregard
Resident Geologist – Arviat, GN – EDT

IRON ORE DEPOSITS 101: The Basics & Current Activity
Session Chairs: Linda Ham (GN – EDT, Iqaluit) and Alia Bigio (AANDC)

1:30 pm – 3:00 pm
Iron Ore Deposits 101: Mary River High-grade Deposit
Tom Iannelli · Exploration Manager, Baffinland Iron Mines Corporation

3:30 pm – 3:50 pm
Recognizing Optimum Banded Iron Formation (BIF)-hosted Gold Environments: Preliminary Results from the Meadowbank Deposit
Sébastien Castonguay
Research Scientist, Geological Survey of Canada

3:50 pm – 4:10 pm
Connecting Satellite Technology to Exploration: Remote Identification of Iron Rich Minerals
Paul Budkewitsch
District Geologist, Aboriginal Affairs and Northern Development Canada